Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Kui soovite kauem õues olla: eksperdi nõuanded jalutuskäikudeks lemmikloomaga

2022-04-25
Kui soovite kauem õues olla: eksperdi nõuanded jalutuskäikudeks lemmikloomaga

Mõnus kevadilm kutsub sind oma neljajalgse sõbraga järjest pikematele jalutuskäikudele, kuid seda võivad pidurdada valesti valitud jalutustarvikud, mis kahtlemata mõjutavad jalutuskäikude kvaliteeti.

 

KIKA lemmikloomatarvikute ekspert Simona Brusokienė juhib tähelepanu, et õigesti valitud jalutustarvikud pole tähtsad mitte ainult lemmikloomale, vaid ka tema peremehele. Kui loom tunneb end mõnusalt ja teda on mugav jalutada, veedame värskes õhus palju rohkem aega. Seega on tähtis teada, mida tuleb jalutusvarustuse valimisel arvesse võtta.

 

Traksid või kaelarihm?

 

Üks esimesi küsimusi, mis jalutusvarustuse ostmisel tekib, on see, kas valida kaelarihm või jalutustraksid. S. Brusokienė märgib, et ühte õiget valikut pole ning otsuse tegemisele võivad kaasa aidata lemmiklooma tõug, vanus ja terviseseisund.

 

„Kaelarihma pealepanek on mugavam ja kiirem kui trakside pealepanek, mis on eriti tähtis siis, kui lemmikloom on noor ja alles harjub jalutusvahenditega. „Soovitan pikakarvalistele koertele valida kaelarihma, sest see ei aja karvkatet nii palju sassi, kuid tähtis on hinnata kaelarihma pingsust. Kui see on liiga lõtv, võib lemmikloom lahti pääseda, kui see on aga liialt pingul, võib kaelarihm tekitada hingamis- või isegi neelamisprobleeme,“ hoiatab ekspert ja märgib, et kui kaelarihma valitakse kassile, on vaja jälgida, et sellel oleksid automaatselt avanevad klambrid. See on tähtis siis, kui lasete kassi õue ka üksi, sest kassidele meeldib puude otsas ronida ning nad võivad kogemata mõne oksa taha kinni jääda. Siis on vaja, et kaelarihm tuleks lahti ja kass jääks terveks.

 

 

Trakside eeliseks on see, et need katavad looma keha, vähendades sel moel tõmbejõust tekkivat ebamugavust ja kaitstes hingetoru. Ergonoomilised traksid sobivad hästi looma kehaga ja on lemmikloomale mugavamad. Kui traksid on õigesti reguleeritud, on neist praktiliselt võimatu välja pääseda.

 

„Traksid tuleb valida hingetoru või hingamisprobleemidega tõugudele, näiteks buldogitele või bokseritele, ja väikestele tõugudele, nagu Malta piison, puudel, chihuahua või Yorkshire'i terjer," ütles Brusokienė ja tuletas meelde, et trakse võib leida ka kassidele, kes samuti naudivad jalutuskäike looduses.

 

Ekspert rõhutab, et olenemata sellest, kas valida kaelarihm või traksid, tuleb oma lemmiklooma kodus hoida vabalt, ilma trakside või kaelarihmata. Vastasel juhul ei ole lemmiklooma karvkate nendes kohtades enam ilus, tekib sügelus ja ebamugavustunne.

 

Tähtis on valida sobiv suurus

 

Alati on tähtis, et aksessuaarid oleksid mugavad ja õige suurusega, seega ei tohi unustada, et looma kasvades vajab ta ka uusi aksessuaare.

 

S. Brusokienė soovitab valida kaelarihma lemmiklooma kaela suuruse järgi. Kaelarihma ja lemmiklooma kaela vahele peab mahtuma kuni kaks sõrme (või 2–3 cm) – see tagab mugavuse, sest kaelarihm ei sooni ega ole liiga lõdvalt.

 

Traksid valitakse tavaliselt lemmiklooma rinna ja mõnikord ka kaela suuruse järgi. Eksperdi sõnul on kõige tähtsam, et nad ei suruks lemmiku rinda – nende vahele peab kenasti mahtuma üks sõrm (lisaks peab jääma umbes 2–3 cm).

 

Jalutusrihm – automaatne või mitte?

 

Jalutusrihma valikul tuleb eksperdi hinnangul arvestada lemmiklooma suurust, tõugu ja aktiivsust ning kui otsustate osta automaatrihma, on tähtis ka lemmiklooma kaal.

 

Automaatrihm sobib S. Brusokienė sõnul suurepäraselt väikestele ja keskmistele tõugudele, rahulikumatele ning treenitud lemmikloomadele, sest see ei lohise mööda maad, püsib puhas ja kaugust saab kergesti fiksaatori abil reguleerida. Samuti on sellistel rihmadel tavaliselt omanikele mugavad ja ergonoomilised käepidemed, kuid need ei sobi treenimiseks ja suurt tõugu tugevatele aktiivsetele koertele, kes alles õpivad rihmaga käima ning seda mitte tirima.

 

„Kuni lemmikloom ei oska veel korralikult jalutada ja tirib jalutusrihma, on teda lihtsam kontrollida, kasutades mitteautomaatset rihma. Nii õpib loom rihmaga jalutamise reegleid, mõistab, milline on jalutusrihma maksimaalne pikkus, millal on ta vaba ja millal tirib,“ annab ekspert nõu.

 

Mitteautomaatsed jalutusrihmad sobivad suurepäraselt suuremat tõugu koertele ja treenimiseks. Mida väiksem on lemmikloom, seda lühem ja peenem on jalutusrihm ning vastupidi – suurte tõugude jaoks valige pikem ja laiem rihm. Jalutuskäikudeks linnas piisab S. Brusokienė sõnul lühemast, umbes 2 m pikkusest jalutusrihmast, ning treeninguteks või pikemateks jalutuskäikudeks tasub valida pikem, umbes 5 m pikkune rihm.

 

Et jalutuskäik oleks meeldiv ka teile

 

S. Brusokienė on veendunud, et õige jalutusrihma valimine on tähtis ka omanikule.

 

„Omanik peaks valima rihma selle järgi, kui kaua ta koeraga jalutab, näiteks kas ta teeb temaga sporti. Arvesse tuleb võtta ka füüsilisi võimeid,“ soovitab ekspert. „Kui omanikule meeldib koos koeraga jooksmas käia, rattaga sõita või muid spordialasid harrastada, siis on kõige mugavam ümber vöökoha kinnitatav jalutusvöö-rihm – sellega ei ole koera tõmbamine liiga äkiline ega vii omanikku tasakaalust välja. Sellist jalutusrihma peetakse üheks mugavamaks, sest mõlemad käed jäävad vabaks.“

 

Leidub ka jalutusrihmu, mille otstes on kumm, See toimib amortisaatorina ja vähendab lemmiku tugevaid tirimiskatseid, kaitstes nii peremehe õlgu kui ka randmeid. Ekspert juhib tähelepanu sellele, et valida tuleb rihm, mis pole liiga raske, millel pole metallosi ja mida on mugav käes hoida: „Ja mis kõige tähtsam – rihma ostes ärge kartke seda kätte võtta ja katsetada, sest tegemist on ostuga pikaks ajaks nii teie lemmikloomale kui ka kõigile pereliikmetele, kes lemmikloomaga jalutamas käima hakkavad," räägib S. Brusokienė ja soovitab mitte unustada, et jalutusrihma peab olema mugav hoida nii suure mehekäega kui ka väiksema naise- või lapsekäega.

Harjutage lemmiklooma järk-järgult

 

Eksperdi sõnul ei taha loomad teinekord kanda erinevaid aksessuaare, mistõttu tuleb omanikel varuda kannatust.

 

„Kõigepealt harjutage lemmiklooma kaelarihmaga – valige see võimalikult hõlpsalt kinnitatav ja pehme, laske lemmikloomal seda nuusutada ning kuni te selle kinni saate, laske tal mängida või silitage teda. Kui lemmikloom proovib kaelarihmast lahti saada või seda närida, suunake tema tähelepanu mängu abil mujale – tõenäoliselt unustab ta uue aksessuaari vähemalt mõneks minutiks,” ütleb ekspert ja lisab, et esimeseks korraks sellest piisab.

 

Ta juhib tähelepanu sellele, et kaelarihma tohib ära võtta alles siis, kui lemmikloom on rahunenud, ei püüa seda endalt ära rebida ega ole ehmunud.

 

S. Brusokienė räägib, et kaelarihmaga olemise aega tasub vähehaaval pikendada, nii harjuvad loomad sellega üsna kiiresti ja siis on juba võimalik lemmikut hakata harjutama ka jalutusrihmaga: „Alustada võib jalutamisest mööda tuba ehk keskkonnas, mis on lemmikloomale hästi teada ning hea käitumise eest ärge unustage teda maiusega premeerimast. Tähtis on jääda rahulikuks ja mitte lemmikut karistada, kui midagi läheb valesti, sest see võib kaasa tuua hirmu kaelarihma või jalutusrihma ees ja umbusalduse omaniku vastu.”

 

Ekspert hoiatab, et minnes õue, kus on palju väliseid ärritajaid, võib lemmikloom ehmuda või olla hajevil, mistõttu on tähtis olla selleks valmis ja võtta kaasa maiuseid, et lemmikut oleks lihtsam rahustada.

 

„Kui ta tõmbab jalutusrihma liiga palju, siis peatuge, ärge lubage tal seda teha. Edasi tohib minna ainult siis, kui jalutusrihm on vaba,“ ütleb ekspert ja nendib, et peremehe selline käitumine aitab lemmikloomal mõista, et jalutamiseks tuleb tal kohaneda peremehe liigutuste, tempo ning soovidega. On üks tähtis reegel – mitte koer ei jaluta peremeest, vaid peremees jalutab koera. See on eriti tähtis suurte tõugude omanikele. Kui töötate selle kallal siis, kui koer on noor, õpib ta jalutusrihma mitte tirima.“

 

Aksessuaaride trendid

 

S. Brusokienė märgib, et praegu on turul palju jalutusaksessuaare, kuid näha on ka teatud trende: „Peremehed, soovides, et lemmikul oleks võimalikult mugav, valivad aina pehmemaid ja mugavamaid tarvikuid. Naha asemel on populaarne mitmekihiline ja hingav kangas. Need aksessuaarid on ülikerged, pehmed, kohandatavad looma kehakujuga, ergonoomilised.“

 

Teine trend on tarvikute eksperdi sõnul erksad värvid ja mustrid.

 

„Tänapäevased tootjad pakuvad lisaks ergonoomilistele ja kvaliteetsetele toodetele väga laia värvi- ja mustrivalikut, seetõttu on jalutustarvikud ka moedetailid,“ märgib ekspert ning lisab, et ka tulukestega ja vilkuvad koerakaelarihmad on endiselt popid. Sellised kaelarihmad on laetavad USB liidese kaudu ja neil on kaks töörežiimi – saab valida, kas kaelarihmas põleb tuli kogu aeg või vilgub. Lisaks on sellised kaelarihmad ka veekindlad, mis on eriti tähtis, kui lemmikloom mürab õues.

 

Selleks, et lemmikloom ka pimedal ajal hästi nähtav oleks, saab valida ka helkurdetailidega aksessuaare, tuletab ekspert meelde.

 

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -20% allahindlust!