Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Kassi liivakastid, kassitualetid (52)

Kui oled uhke ja õnnelik kassiomanik, siis on kassi liivakast majapidamises vältimatu tarbeese. Nagu inimesed, nii armastavad ka kassid oma „asjade ajamiseks“ kindlat kohta ja muidugi privaatsust. Kassi tualett on enamasti tähtsam kui söögikauss. Kui sööma soostuvad kassid reeglina igast nõust, siis kassi liivakast peab olema lemmikule meelepärane, õiges kohas, puhas ning mugav kasutada. Samuti võiks omanikul olla seda võimalikult lihtne korras hoida. Paraku ka laitmatu hoole all muutuvad kassi liivakastid aja möödudes raskemini puhastatavaks. Et kõik osapooled oleks õnnelikud ning kodu puhas ja hästi lõhnav, tuleks kassitualett vähemalt kord aastas välja vahetada.

 

Milline kassi liivakast on parem – kinnine või lahtine?

Kassile mugav kasutada ja omanikule puhastada

Kassitualeti valik sõltub nii kassi kui ka omaniku eelistustest. Kui lemmik on juba harjunud kinnist tualetti kasutama, siis on see kindlasti võit koristamise vaatest. Kinnised kassi liivakastid aitavad vältida põrandale kraabitud liiva. Mõni kiisu võib aga kinnist tualetti või selle luuki karta. Esialgu võib kassile uut tualetti ilma katuseta tutvustada ning näidata, kuidas luuk liigub. Peagi saab lemmik juba ise asja käppa.

 

Ka kinnine kassi liivakast vajab igapäevast puhastamist

Kujust ja tüübist on olulisem see, et kassi liivakast oleks alati puhas. Seega tuleks kasti igapäevaselt koristada ning kast iganädalaselt lõhnatu vahendiga pesta. Kuna kinnisest kassi liivakastist ei pääse lõhnad nii kergesti välja, arvatakse mõnikord, et seda võib ka harvemini koristada. Kindlasti mitte! Üheks sagedasemaks põhjuseks, miks lemmikloom oma häda valesse kohta teeb, on liivakasti ebapiisav hügieen.

Kuidas õpetada kassipoega liivakasti kasutama?

Liivakasti kasutamise õpetamine nõuab mugavat kohta ja kannatlikkust

Liivakasti kasutamine on kassidele instinktiivne tegevus ning nad saavad selle üldjuhul kiiresti selgeks. Esialgu tuleks kassitualett asetada kassipoja jaoks võimalikult mugavasse kohta. Kui asi selge, saab tualeti ümber paigutada, kuid selle asukoht peab kiisu jaoks siiski meelepärane olema. Esimestel õppimispäevadel tuleb kassipoega jälgida ning tõsta ta regulaarselt liivakasti, eriti pärast magamist ja söömist. Tualetis käimise harjutamiseks sobib hästi lahtine, ilma katuseta kassi liivakast.                                                                                 

Mida ette võtta, kui kass ei tee häda liivakasti?

Kassi liivakast peab olema alati puhas

Kui kass ei tee häda liivakasti, on põhjus sageli selles, et tualett ei ole kassi jaoks piisavalt puhas. On ka neid kasse, kelle liivakasti tuleb puhastada mitu korda päevas. Kui muidu leplik kiisu ühtäkki pirtsutama hakkab, võib tualett olla kulunud ja seetõttu kiiremini määrduv. Selle vältimiseks soovitatakse kassi liivakast vähemalt korra aastas välja vahetada.

 

Aseta kassi tualett kassile sobivasse kohta

Kassi tualett võiks paikneda vaikses ja rahulikus kohas ning piisavalt kaugel söögikausist. Liivakastis käimise probleem võib tekkida siis, kui selle ümber on liiga palju sagimist või kui kastile raske ligi pääseda. Suuremates kodudes võib kaaluda ka mitme liivakasti sisseseadmist, näiteks igale korrusele.

 

Igale kassile oma liivakast

Kui peres on mitu kassi, siis ühest tualetist kõikidele ei jagu. Iga kassi kohta tuleks hankida vähemalt üks liivakast. Kogenud kassiomanikud teavad, et lemmikute eelistused võivad olla omajagu erinevad. Ühele lemmikule ei pruugi sobida sama kassiliiv või kasti asukoht mis teis(t)ele.

 

Kassi tualett ei tohi olla liiga kitsas

Kass võib liivakasti vältida seetõttu, et tal on seal kitsas. Vaatamata sellele, et paljudele kassidele meeldib ronida igasse väikesesse karpi, eelistavad nad avaraid tualette. Sobiva suurusega liivakastis peaks olema vähemalt pooleteise kassi kehapikkuse jagu ruumi (saba arvestamata). 

 

Konsulteeri loomaarstiga

Kui kassi liivakasti kasutamise probleem ilmneb ootamatult ning kõik eelpool kirjeldatud põhjused on välistatud, tasub nõu küsida loomaarstilt. Vales kohas „asjade ajamine“ võib olla märk kassi stressist või muust tervisehädast. Levinud stressifaktorid on kolimine, uus pereliige või lemmikloom. Loomaarst annab nõu ning oskab sind vajadusel edasi suunata.

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -20% allahindlust!