Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Ületage kuumus: näpunäited, kuidas hoida oma lemmikut sel suvel jahedana, ja vastused korduma kippuvatele küsimustele

2023-06-23
Ületage kuumus: näpunäited, kuidas hoida oma lemmikut sel suvel jahedana, ja vastused korduma kippuvatele küsimustele

Põletav suvepäike, kõrge õhutemperatuur ja soojad suvetuuled kujutavad endast meie armastatud lemmikloomadele palju ohte. Üks suurimaid väljakutseid, millega puutume suvel kokku mitte ainult meie ise, vaid ka meie neljajalgsed sõbrad, on ülekuumenemine ja vedelikupuudus. Just seepärast peaks iga vastutustundliku omaniku kohustuseks suvel olema mitte ainult lemmikloomaga palju tegelda ja mängida, vaid ka kaitsta teda kuumusest tingitud terviseprobleemide eest.

 

 

Kuidas ülekuumenemist ära tunda?

 

Väga oluline on osata ära tunda lemmiklooma ülekuumenemise tunnused, et vältida kuumarabandust, mis võib potentsiaalselt eluohtlik olla. Toome siin ära mõned üldised tunnused, millele tuleb tähelepanu pöörata:

 

  • Liiga tugev ja pealispindne lõõtsutamine;
  • Kõrgenenud süljeeritus;
  • Apaatia või nõrkus;
  • Kõrgenenud pulss;
  • Punased või kahvatud igemed;
  • Oksendus või kõhulahtisus;

 

Mida teha, kui märkad neid sümptomeid?

 

  1. Toimeta loom kohe jahedasse kohta ja anna talle vett juua. Sa võid panna lemmiklooma lamama jahedasse kohta jahutavale matile.
  2. Niisuta lemmiklooma keha, kasutades selleks jahedat (mitte külma) vett. Keskendu eeskätt käppadele, kubemepiirkonnale ja kaenlaalustele. Keha niisutamiseks võid valida jahutava (kummist) rätiku, mis jahutab keha väga hästi.
  3. Tähtis: ära kasuta jääd ega väga külma vett, sest selle tõttu võivad veresooned kokku tõmbuda. Võta viivitamatult ühendust veterinaararstiga, et saada juhiseid, kuidas edasi käituda. Lähtudes lemmiklooma seisundist, annab arst nõu, ja võib isegi soovitada tuua loom läbivaatusele.

 

 

Kuidas kaitsta lemmiklooma ülekuumenemise eest?

 

Tänapäeval on kauplustes suur valik loomade jahutamiseks kasutatavaid tooteid, seega soovitame eriti kuumadel päevadel - kasutada neid tooteid kompleksselt.

 

Jahutusmatt, mida saab paigutada nii koju kui loomapuuri või kasvõi õue varjulisse kohta. Lemmikloomad lamavad meeleldi sellistel mattidel, mis jahutavad looma keha ja hoiavad normaalset kehatemperatuuri, hoides ära looma ülekuumenemise.

 

Jahutavad vestid. Enne kasutamist teha vest jaheda veega märjaks, väänata välja ja alles siis panna lemmiklooma selga. Kui oled lemmikloomale sellise vesti selga pannud, siis saad kartmatult mitu tundi väljas viibida ja päikesepistet vältida.

 

Jahutav rätik. Nagu ka vest tuleb rätik enne kasutamist jaheda veega niisutada ja alles pärast seda see lemmikloomale ümber panna. Sellised rätikud imavad eriti hästi niiskust, mistõttu püsivad kaua jahedana ja aitavad hoida koera või kassi püsivat kehatemperatuuri. Rätik võib täita koguni mitut funktsiooni. See kaitseb lemmiklooma ülekuumenemise eest ning tänu eriti heale niiskusimavusele saab sellega suurepäraselt kuivatada looma pärast suplust.

 

Lakkumismatid – need on koertele ja kassidele otsekui jäätis. Lakkumismatile võib valada Nature‘s Protection suppi, kurgi või arbuusiga maitsestatud vett, vedelaid maiuseid või määrida matile konservsööta. Kui oled lakkumismati valmis pannud, siis külmuta see ja anna oma lemmikloomale lakkuda, kui märkad, et loom vajab jahutamist. See võib olla lemmikloomale mitte ainult suurepärane jahutusvahend, vaid ka lisategevus.

 

Lakkumismatid võivad samuti aidata tagada, et lemmikloom saab piisavalt vedelikku.

 

 

Kui palju vett peaks koerad ja kassid kuumal suvepäeval jooma?

 

Koerad:

Kuuma ilmaga on väga oluline, et teie koer saaks piisavalt vedelikku. Üldreegel on selline, et loom peab iga päev saama umbes 30 milliliitrit vett ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Näiteks, 14 kilo kaaluv koer peaks iga päev jooma ära umbes 420 ml vett. Sellised tegurid nagu koera aktiivsuse tase ja temperatuur võivad mõjutada nende veevajadust. Veendu, et vesi oleks alati puhas, värske ja jälgi, ega loomal ei ole vedelikukaotuse tundemärke. Kui märkad selliseid sümptomeid nagu liigne hingeldamine või unisus, võta ühendust oma veterinaararstiga.

 

Koer peab veele ligi pääsema mitte ainult kodus, vaid ka reisil või jalutuskäigul. Ärge lase oma koeral juua seisvatest veekogudest, sest neis on rohkesti baktereid ja muud mustust, mis võivad põhjustada seedesüsteemi ärritust. Võta alati kaasa MISOKO joogipudel, millel on mugav, kausilaadne keeratav spetsiaalne lukustussüsteem, millest saab joomata jäänud vee tagasi joogipudelisse valada.

 

 

Kassid:

Kassid peaks päeva jooksul ära jooma umbes 100–130 milliliitrit vett kehakaalu ühe kilogrammi kohta. Näiteks: 5 kg kaaluv kass peaks päevas jooma ligikaudu 500–600 milliliitrit vett. Veendu, et kass pääseks alati värskele veele ligi ja kaalu võimalust, et ta saaks juua mitmes kohas või paku talle palju vett sisaldavaid maiuseid, et soodustada vajalikku vedelikutarbimist. Jälgi vedelikupuuduse tunnuseid ja võta vajadusel ühendust loomaarstiga.

 

Kui märkad, et kass vett ei laku, siis proovi anda talle vett teisest kausist. Kassidele meeldib väga voolav, mullitav vesi, nii et loomade jootmiseks mõeldud spetsiaalne joodunõu võib neid jooma julgustada.

 

 

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED:

 

Kas ma võin oma koera mõneks ajaks autosse jätta?

Ei. Väljalülitatud mootoriga päikese kätte jäetud autos võib õhutemperatuur surmavani tõusta vaid mõne minutiga. Isegi avatud aken ei paku piisavat jahutust, nii et isegi 5 minutit, mille jooksul on koer autosse jäetud, võib olla saatuslikud.

 

Kuidas jätta lemmikloom palava ilmaga ohutult koju?

Jäta lemmikloom ruumi, kuhu päike südapäeval ei paista ja akendel on kardinad. Tõmba kardinad ette, et ruum ei kuumeneks, lülita sisse ventilaator või konditsioneer, jäta joomiseks piisavalt värsket vett, pane maha jahutusmatt.

 

Kas keskpäeval võib koeraga jalutama minna?

Keskpäeval saavutab päevane õhutemperatuur tavaliselt haripunkti, sest päike tõuseb kõrgele. Kui on muu valikuvõimalus, siis ei ole soovitatav lemmikloomaga keskpäeval jalutada. Parem on minna koeraga välja varahommikul või hilja õhtul, kui õhutemperatuur on madalam ja päike ei kuumuta nii väga.

 

Kui ainus võimalus koeraga jalutama minna on keskpäev, siis vali lühem marsruut ja jaluta seal, kus on võimalikult palju varju. Eriti palaval päeval pane oma lemmikloomale selga vest, mis kaitseb teda päikese eest ja aitab hoida normaalset kehatemperatuuri.

 

Miks koer tõstab jalutuskäigu ajal imelikult jalgu ja tagasi tulnult lakub käppi?

Kõigepealt kontrolli, kas käppadel ei ole vigastusi ega midagi ei ole sinna kinni jäänud. Kui ei, siis tõenäoliselt on see tingitud liiga kuumast teekattest. Lemmikloomade käppade nahk on äärmiselt tundlik ja õhuke, mistõttu suvel ei ole kuum asfalt või liiv, karedad ja teravad pinnad lemmikloomale jalutamisel mitte ainult ebamugavad, vaid võivad muuta tallad nii kuivaks, et võivad praguneda ja sinna kogunevad bakterid. Kuumadel suvepäevadel võib asfaldi temperatuur ulatuda kuni 51°C, liiva temperatuur koguni kuni 49°C.

 

10 minutit enne jalutuskäiku määri koera käppadele Tauro Pro Line jalapalsamit, mis niisutab taldu ja loob barjääri, mis takistab jalgade kuivamist. Tagasi tulnud, pese koera jalad puhtaks ja määri neile uuesti palsamit.

 

 

Kas see jahutab looma, kui tema karvkate saab märjaks?

Kas teadsid, et kui lased loomal palavaga sageli vees suplemas käia, siis jahutab see looma ainult kümbluse hetkel – kui aga karvkate kuivab, siis hakkab loomal taas palav, sest märg karv ei lase õhku läbi. Koos lemmikloomaga võid vees käia ja veemõnusid nautida vahest harva, kuid lemmiku jahutamiseks tasuks siiski valida selle suve jahutavad TOP tooted.

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -20% allahindlust!