Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Kõrvitsa kasu inimese tervisele on juba teada, aga kas seda võib ka lemmikloomale anda?

2023-10-31
Kõrvitsa kasu inimese tervisele on juba teada, aga kas seda võib ka lemmikloomale anda?

Sügis õnnistab küllusliku kõrvitsasaagiga ja tuletab meelde, et sellest köögiviljast võiks sagedamini rõõmu tunda nii supi kui ka ahjuroogade kujul, läheneva halloween'i puhul aga ka kõrvitsast uuristatud tondilaternana.

 

 

Paljud loomaomanikud ei tea veel hästi, kas neljajalgsetele sõpradele võib kõrvitsat anda. KIKA ekspertide väitel võib see lemmikloomale kasulik olla, kuid seejuures tuleb teada mõnd asja.

 

Kõrvitsatoit tuleb õigesti valmistada

 

Ekspertide sõnul on kõrvits toitev köögivili, mis sisaldab vähe kaloreid. Õige valmistamise ja mõõduka tarvitamise korral võib see kasulik olla mitte üksnes inimesele, vaid ka lemmikloomale.

 

 

„Loomadele ei tohi anda toorest, st töötlemata kõrvitsat. Vilja seemned ja koor on raskesti seeditavad, mispärast tuleb neistki loobuda. See-eest sobib keedetud ja püreestatud kõrvits lemmikloomadele suurepäraselt. Muidugi, püree peab olema jahtunud ning ilma soola ja maitseaineteta,“ juhivad eksperid tähelepanu. Ta lisab, et jahtunud püreest valmistatud pallid võivad olla võrratu maiustus.

 

Kasulikkus lemmikloomadele

 

Eksperdid  toovad esile koguni mitu aspekti, mille poolest on kõrvits lemmikloomadele kasulik.

 

„See köögivili sisaldab rohkelt kiudaineid, mis võivad aidata reguleerida lemmiklooma seedesüsteemi. See on iseäranis kasulik koertele, keda vaevab kõhulahtisus või -kinnisus. Samuti võib kiudainete kogus aidata väljutust normaliseerida,“ loetleb ekspert kasutegureid.

 

Tänu väikesele kalorisisaldusele ja suurele kiudainekogusele sobib see köögivili suurepäraselt siis, kui lemmikloomal on vaja kaalu vähendada või seda säilitada: „Kõrvits tekitab täiskõhutunde, seega ei tarvita loom palju ebavajalikke kaloreid, kuid ei tunne end ka näljasena.“

 

Ekspert märgib, et kõrvits on nii inimese kui ka lemmiklooma jaoks võrratu vitamiini- ja mineraaliallikas. „Selles leidub rohkelt A- ja C-vitamiini ning kaaliumi. Need toitained võivad mõjutada teie lemmiklooma üldist terviseseisundit, niisiis tasub nendega kindlasti rikastada sügismenüüd – on ju sel ajal tähtis immuunsust tugevdada,“ nendivad eksperdid.

 

Kui teie lemmikloom joob liiga vähe vett, võib lisaaineteta värskelt valmistatud või konserveeritud kõrvitsapüree eksperdi väitel aidata seda probleemi lahendada.

 

 

Kõige tähtsam – ei mingeid lisaaineid

 

Kui olete otsustanud oma neljajalgset pereliiget kõrvitsaga rõõmustada, soovitavad eksperdid silmas pidada paari asja.

 

Kui valite konservkõrvitsa, ei tohi sellele lisatud olla mingeid maitseaineid, suhkrut ega muid koostisosi. Pealegi, ehkki kõrvits on lemmikloomade jaoks tavaliselt ohutu, võib liiga suur kogus põhjustada seedehäireid või kõhulahtisust: „Kui tahate menüüsse lisada kõrvitsa, alustage väikesest kogusest – pisikestele loomadele piisab kõigest 1–2 lusikatäiest, suurematele mõnest lusikatäiest. Jälgige, kuidas teie neljajalgne sellele uuele toidule reageerib. Kui te ei tähelda ebameeldivaid muutuseid, võite kogust mõõdukalt suurendada.“

 

Kõrvitsat võib lemmikloomale serveerida mitmel moel, näiteks segada looma tavapärase toiduga või kui kasutate seda köögivilja toiduvalmistamiseks ka suvel, siis võib külmutada jääkuubiku anumas, et kasutada seda palaval päeval jaheda ja värskendava maiustusena.

 

 

Oluline on mõõdukus ja täisväärtuslik toitumine

 

Kika eksperdid juhivad tähelepanu tõigale, et üksnes köögivili ei paku lemmikloomale täisväärtuslikku toidulauda, sellepärast ei tasu seda kuritarvitada – toiduratsioon peab jääma tasakaalustatuks.

 

„Pidage meeles, et koguni 80% lemmiklooma tervise valemist on tasakaalustatud toitumine (ülejäänud 20% on igapäevane hooldus), sellepärast tuleb sellele pöörata erilist tähelepanu.

 

Tervisliku toitumise püramiid koosneb neljast põhiastmest: 80% ulatuses kuivsööta, 10–12% ulatuses konservsööta, 3–5% maiustused ja ülejäänud 1–3% lisandeid. Oluline on valida naturaalse koostisega kvaliteettooted, lähtudes oma lemmiklooma individuaalsetest vajadustest,“ ütleb Kika ekspert.

 

 

„Kõrvits võib teie koera tavapärase toidulaua tervislik ja maitsev lisand olla siis, kui see on sobivalt valmistatud ja seda tarvitatakse mõõdukalt. Kuigi see köögivili võib olla lemmiklooma tervisele tõeliselt kasulik, lähtuge alati esmajärjekorras looma individuaalsetest vajadustest ja jälgige organismi reaktsioone.

 

Kui te ei ole kindel, kuidas teie lemmiklooma organism uued toiduained vastu võtab, ei tasu inimeste toiduga eksperimenteerida, vaid eelistada lemmikloomadele mõeldud tasakaalustatud ja täisväärtuslikku toitu ning maiuspalasid. Enne mis tahes muudatuste tegemist looma toitumises tasub alati pidada nõu veterinaararstiga, kes teie neljajalgset sõpra tunneb,“ võtavad Kika eksperdid teema kokku.

 

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -20% allahindlust!