Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Ka lemmikloomad kogevad lähedase kaotust: kuidas neid aidata?

2022-11-03
Ka lemmikloomad kogevad lähedase kaotust: kuidas neid aidata?

Igal aastal hingedepäeval meenutame meie seast lahkunud lähedasi inimesi ja samas võime sageli sel ajal tunda leina ja valu nende kaotuse pärast. Inimeste jaoks on sellised aistingud keha loomulik reaktsioon lähedase kaotusele, kuid siiski teavad vähesed, et peaaegu kõik emotsioonid on tuttavad ka lemmikloomadele – erinev on vaid nende väljendus.

 

Küsimusele, kuidas märgata, et teie lemmikloom kogeb omaniku kaotust ja kuidas teda aidata, vastab KIKA jaekaubanduse osakonna juhataja Ksenia German.

 

Kuidas märgata, et lemmikloom leinab?

 

Ksenia German sõnul on omaniku kaotanud lemmikloomadele iseloomulikud järgmised käitumismuutused: tähelepanu nõudmine, suurem nõudlikkus, sagedasem viibimine lemmikkohas ning sageli on levinumad ka ärevus, kurbus, vingumine, apaatia või loidus. Ksenia German sõnul võivad samad üleelamised avalduda ka pärast teise lemmiklooma – loomsõbra kaotust.

 

„Esimene asi, mida saavad loomaomanikud teha, on märgata oma lemmiklooma kurbust ja sellele vastavalt reageerida. Kuigi kaotusevalu periood on raske ka teistele teie lähedastele, peaksite meeles pidama, et teie lemmikloom kogeb tõenäoliselt samu tundeid, nii et ärge jätke teda saatuse hooleks – pöörake talle võimalikult palju tähelepanu, armastust ja soojust, kuid ärge üle pingutage – nii nagu inimesedki, vajavad ka lemmikloomad aega ja omaette olemist“, rõhutab Ksenia German. 

 

 

Esmaabi – peremehe soojus

 

„Kui teie koer või kass on just kaotanud oma peremehe ja ta kiljub, nutab, väriseb, vingub või ohkab sagedamini, siis silitage looma võimalikult sageli, kallistage teda – inimese käe puudutus ja soojus on leinavale lemmikloomale esmaabiks,“ kinnitab Ksenia German ja lisab, et aidata võib ka uus seltsiline. – Kui te teate, et loom armastab eriti mõnda teie sugulast või sõpra, siis proovige ta külla kutsuda – see võib neljajalgset sõpra rõõmustada.

 

Kui ärevus püsib, võivad looma rahustamisel abiks olla stressivastased kaelarihmad.

 

„Sellised kaelarihmad on looduslik vahend stressi vastu võitlemiseks, sest need on loodud eeterlike õlide baasil. Kaelarihma stressivastased omadused püsivad aktiivsena kuni 8 nädalat – sellest ajast peaks piisama, et lemmikloom saaks stressiolukorraga toime tulla“, räägib KIKA esindaja ja lisab, et kui märkate unehäireid, siis võib aidata neist üle saada lavendlilõhnaline magamisase, sest lavendlil on ka rahustav toime.

 

 

 

Oluline on jätkuvalt tervise eest hoolt kanda

 

Ksenia Germani sõnul on sagedased reaktsioonid kaotusele ka loidus, energiapuudus või söögiisu vähenemine.

 

„Kui lemmikloom on muutunud apaatseks, tema toitumisharjumused on muutunud, siis on väga oluline pöörata tähelepanu toidule – kui loom sööb vähem või ei söö üldse, siis on oht, et ta ei saa kõiki vajalikke toitaineid, mineraale ning vitamiine, seetõttu peab toit olema sel ajal kõrgeimast klassist, võimalikult täisväärtuslik. Samuti on soovitav rikastada toidulauda närvisüsteemi ja südametegevuse jaoks mõeldud lisanditega,“ räägib KIKA esindaja, kuidas lemmiklooma tervise eest hoolt kanda.

 

 

 

Soodustada füüsilist aktiivsust

 

Füüsiline aktiivsus on lemmiklooma tervise ja heaolu seisukohalt ülimalt oluline, kuid kaotust kogedes võib see sageli väheneda.

 

Kui nii juhtus, siis soovitab Ksenia German siiski püüda säilitada jalutuskäikude rutiini ja julgustada looma nii palju kui võimalik: „Kui teie lemmikloom on kaotanud huvi füüsilise tegevuse vastu, siis ärge arvake, et ta tunneb end kodus paremini, vastupidi – püüdke lemmikloomaga võimalikult kaua jalutada ja veeta rohkem aega koos värskes õhus. Tema füüsilist aktiivsust võivad stimuleerida ka uued, huvitavad mänguasjad,“ soovitab Ksenia German.

 

 

„Kui aga siiski märkate, et leinaaeg on kestnud liiga kaua ja loom ei naase oma tavapärasesse rutiini või kaotus on vallandanud haigusnähud, nagu kõhulahtisus, täielik isutus või oksendamine, siis pöörduge kindlasti loomaarsti poole – ebameeldivad üleelamised võivad halvendada lemmiklooma füüsilist tervist,“ hoiatab Ksenia German ja lisab, et sel juhul määratakse lemmikloomale vajalik ravi.

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -20% allahindlust!