У вас есть вопросы? Свяжитесь с нами: +372 609 0461

Kemikaalivaba puugitõrje lemmikloomale? Ekspertide sõnul on lahendused olemas.

2021-04-01
Kemikaalivaba puugitõrje lemmikloomale? Ekspertide sõnul on lahendused olemas.

Ilmade soojenedes muutuvad puugihaigused lemmikloomadele reaalseks ohuks. Kui puugihammustus ei saa õigeaegset ravi, võib see olla lemmikloomale eluohtlik. Seetõttu kutsuvadki veterinaarid loomaomanikke kaitsma oma lemmikuid puukide eest, aga mida teha juhul, kui sinu lemmikloomal on keemilised kaitsevahendid vastunäidustatud vanuse, allergiate või tervise tõttu? Või mida teha siis, kui lemmikloomaomanik ise ei soovi kasutada keemilisi vahendeid ning eelistab looduslikke ja ohutuid vahendeid oma neljajalgse sõbra kaitsmiseks? Ekspert annab nõu, kuidas looduslike vahenditega kõige tõhusamalt kaitsta oma koera või kassi puukide eest.

Kui keemilised tõrjevahendid ei sobi

Kamile Ausmane, KIKA lemmikloomapoodide keti veterinaar ja loomaapteegi juht on oma praksises kokku puutunud paljude koerte ja kassidega, kellele ei sobi  kemikaalidel põhinevad parasiiditõrjevahendid.

„Enamasti on keemilised vahendid vastunäidustatud vanematel loomadel, kellel on juba erinevad vanusega kaasuvad haigused, kuid tavapärased on ka need neljajalgsed, kelle keha lihtsalt ei talu kemikaalide aktiivosakesi. Sealjuures võib äge allergiline reaktsioon olla looma jaoks äärmiselt ohtlik. Palju on ka neid loomi, keda vaevavad autoimmuunhaigused, mistõttu peavad nende omanikud leidma loodusliku alternatiivi,“ selgitab veterinaar.

Kuid on ka juhtumeid, kus probleem pole lemmikloomas vaid omanikus ning keemilised vahendid tekitavad hoopis peremehel tervisehäireid – näiteks peavalu. „Igatahes peame arvestama nii lemmikloomade kui ka nende peremeestega ning pakkuma parasiiditõrjeks looduslikke alternatiive,“ ütles Ausmane.

Puugitõrje 5 tasandit

KIKA lemmikloomapoe asjatundjad soovitavad kassi- ja koeraomanikele 5-tasandilist puugitõrjet, mis peaks tagama maksimaalse kaitse erinevate haiguste eest. Süsteem sisaldab 1 keemiapõhist ning 4 naturaalset toodet, sest korraga tohib kasutada ainult ühte keemilist tõrjevahendit – olgu selleks siis puugirihm või puugitilgad. Juhul kui lemmiklooma tervise või omaniku eelistuste tõttu sellest süsteemist keemilised tõrjevahendid välja jätta, on kaitsetaseme saavutamine küll pisut keerulisem, ent Kamile Ausmane sõnul siiski võimalik. Tuleb lihtsalt leida võimalikult tõhusad looduslikud alternatiivid ning teha lemmikule igapäevaseid puugikontrolle.

„Jättes kõrvale keemilised kaitsevahendid saab loomaomanik kasutada tõhusaid keemiavabu tõrjemeetmeid – nagu näiteks ultraheliripatsid, looduslikud parasiidivastased kaelarihmad, naturaalsed tilgad, pihustid ning eeterlikud õlid. Mida rohkem looduslikke vahendeid samaaegselt kasutada, seda paremini on loom ka kaitstud,“ kinnitab doktor Ausmane.

TICKLESS ultraheliripatsid – sertifitseeritud ja tõhus kaitse

Kamile Ausmane sõnul on elektroonilised TICKLESS ultraheliripatsid ühed kõige tõhusamad kemikaalivabad kaitsevahendid, mis tõrjuvad nii puuke kui ka kirpe. Veterinaari kinnitusel kasutab ta neid ripatseid ka oma koertel.

„Tihti suhtuvad loomaomanikud sellesse abivahendisse pisut skeptiliselt: kuidas saab ultraheliripats olla tõhus, kui puugid on kurdid? TICKLESS ultraheliripatsite tehnoloogia ei mõjuta mitte puukide või kirpude kuulmist, vaid parasiitide närvisüsteemi kaudu otseselt nende orientatsiooni, mistõttu pole nad enam võimelised lemmiklooma karva sisse pugema ja naha külge kinnituma,“ selgitab Ausmane.

TICKLESS ultraheliripatsid on kaasaegne ja loodussõbralik kaitsevahend, mis on lõpuks saabunud ka Eestisse. Sealjuures on saadavad ripatsid nii koertele ja kassidele, aga ka inimestele! Ripatsid on täiesti ohutud, ei sisalda kemikaale, on lõhnavabad ning nende tekitatud heli inimene ega loom ei kuule.

TICKLESS tehnoloogiat on ka teaduslikult testitud. Itaalia Camerino Ülikooli veterinaarmikrobioloogia ja nakkushaiguste laboratooriumi analüüs kinnitas, et tehnoloogia pakub nii loomadele kui ka inimestele puukide eest ülimalt tõhusat kaitset. Seetõttu saabki ultraheliripatseid kasutada nii neljajalgsete sõprade kui ka teiste pereliikmete kaitsmiseks, sest need on ohutud isegi imikute jaoks!

„TICKLESS-i ripatsid sobivad ka kõige tundlikumatele loomadele, nii noortele kui vanadele, ning nende abil saab kaitsta ka näiteks tiineid koeri ja kasse. Väike ja mugav ripats toimib 1,5 meetri raadiuses ning see kestab kuni aasta. Kõige mõistlikum oleks ripatsit ka kodus mitte eemaldada, et kaitse oleks võimalikult tõhus,“ ütles Ausmane.

Looduslikud pihustid, kaelarihmad ja eeterlikud õlid

Valides lemmikloomale looduslikke kaitsevahendeid tasub mõista, et mida rohkem erinevaid vahendeid sa kasutad, seda rahulikuma meelega saab nautida pikki jalutuskäike looduses. Seepärast pakuvadki KIKA lemmikloomapoed täielikku valikut kõigist kemikaalivabadest looduslikest puugitõrjevahenditest.

Näiteks on saadaval BEAPHAR bioloogilised kaelarihmad, mis on tehtud looduslikest materjalidest ning ainetest ning suudavad tõhusalt tõrjuda puuke koguni 4 kuu jooksul. KIKA asjatundjad soovitavad ka naturaalsest merevaigust tehtud PET BUTIQUE kaelarihmasid, mis liikumisel tekitavad karvkattes staatikat, mistõttu on parasiitidel keerulisem looma külge kinnituda. Lisaks aitab puuke ja kirpe tõrjuda ka naturaalse merevaigu lõhn.

Enne jalutuskäike saab lemmiklooma täiendavalt üle pihustada ANIBIO või BEAPHAR looduslikel putukamürkidel põhineva parasiidivastase spreiga.

Loodusravimite pooldajad hindavad kõrgelt eeterlike õlisid. KIKA poed pakuvad A’SCENTUALS tootesarja INSECT REPELLANT ning INSECT ASIAN SHIELD aroomiõlide segusid, mis on spetsiaalselt mõeldud parasiitide looduslikuks tõrjumiseks. Määrides neid õlisegusid oma lemmiku kaelale kaitsed oma looma nii lestade kui ka teiste hammustavate putukate eest ning need on ülitõhusad just pikematel jalutuskäikudel.

Looduslikke kaitsevahendeid eelistavate lemmikloomaomanike jaoks on KIKA poodides koguni eraldi sektsioon Roheline Apteek, mis pakub valikut orgaanilistest ja looduslikest toodetest – sealt leiab nii puugi- ja parasiiditõrjevahendeid, aga ka muid tervisetooteid. Suurepärane valik inimestele, kes eelistavad loodustooteid või kelle lemmik lihtsalt ei talu kemikaale.

Loomulik kaitse – igapäevane puugikontroll

Veterinaar Kamile Ausmane sõnul tuleks keemiliste toodete kaitsest loobudes lisada looduslikele kaitsevahenditele veel üks lisakaitse, mis ei maksa midagi, aga on äärmiselt tõhus!

„Puugihammustusest tekib nakkus kahe päeva jooksul – mida varem sa puugi avastad ja eemaldad, seda madalam on risk, et su lemmik talt mõne haiguse saab. Pärast igat jalutuskäiku harja oma koer üle ning kui leiad puugi, siis eemalda see pintsettide või spetsiaalsete puugitangidega. Just igapäevane puugikontroll on üks tõhusamaid viise oma loomale loomuliku kaitse tagamiseks,“ soovitab kogenud veterinaar.

Kuna tänapäeval hoolivad üha enamad inimesed ökoloogilisusest ja jätkusuutlikkusest, on ka orgaaniliste ja looduslike toodete valik järjest laiem. Valides õiged kaitsevahendid ning kasutades neid samaaegselt, saad kaitsta oma neljajalgset sõpra puukide ning nendega seonduvate haiguste eest. KIKA lemmikloomapoodide spetsialistid aitavad meelsasti teil leida kõige tõhusama ja sobilikuma puugitõrje oma lemmikule.

Если бы у вашего питомца были большие пальцы на лапках, он точно следил бы за новостями KIKA.