Служба поддержки: klienditeave@kika.ee | +372 668 3235

Kastreerimine/steriliseerimine. Millal ja milleks?

2016-10-10

Miks tuleks kastreerida/steriliseerida kodus elavad kassid? Sellele küsimusele ei ole raske vastata. Kassi kastreerimine/steriliseerimine on kasulik nii peremehele kui ka loomale endale. Kastreerimise järel lõpetab kass territooriumi märgistamise, tänu millele kaob teie kodust ebameeldiv lõhn. Kassil kaob vajadus otsida emakassi ja paarituda, niisiis ei jookse teie lemmikloom kodunt ära ega ei ole agressiivne, tänu millele ta saab vähem traumasid. Steriliseeritud emakass on rahulikum – ta ei tunne paaritumisvajadust ja ei saa järglasi.

On huvitav tõik, et kastreeritud ja steriliseeritud kassid elavad kauem ja on tervemad. See operatsioon vähendab mitmesugusid haigusvõimalusi, mida kastreerimata loomad sageli põevad (näiteks emaka-, eesnäärme-, munasarja-, munandipõletik ja -vähk jm). Seega on tähtis mõista, et kastreerimine ja steriliseerimine parandab teie lemmiklooma elukvaliteeti ning toob teie kodusse rahu.

Mille poolest erinevad kastreerimine ja steriliseerimine?

Kastreerimisel eemaldatakse isasloomal munandid ning steriliseerimisel eemaldatakse emasloomal munasarjad ja emakas. Steriliseerimine on mõneti keerulisem operatsioon kui kastreerimine, sest kõht tuleb lahti lõigata. Ent kartmiseks pole põhjust. Nende lõikuste ajaks tehakse narkoos – nii ei tunne teie lemmikloom midagi ja tal ei ole valus. Suur eelis on see, et kohe pärast narkoosi lõppu saate oma lemmiku koju viia.

Millal on parim aeg opereerida?

Kui te ei plaani loomaaretusega tegeleda, soovitatakse see lõikus alati ära teha noorel kassil. Emane kass saab suguküpseks 5–6 kuu vanuselt, isane veidi hiljem. Emast kassi on soovitatav steriliseerida ja isast kastreerida veel enne suguküpsuse saavutamist, s.o alates 6. nädalast ja hiljem.

Kuidas lemmikloom muutub?

Kui loom kastreeritakse hilisemas eas, kaob sugutung ning loom muutub rahulikumaks, kiindunumaks ja sõbralikumaks. Kui loom kastreeritakse enne suguküpsuse saabumist, tema käitumine ei muutu täielikult. Ta jääb sama kiindunuks ja mänguliseks nagu oli.

Paljud kassiomanikud põrkuvad probleemiga, et pärast lõikust läheb lemmikloom paksuks. Teatavasti ei otsi need loomad pärast operatsioonile järgnevat sugutungi kaotust paarilist ega võitle oma territooriumi pärast – nad muutuvad rahulikumaks ja seetõttu paraneb nende isu. Kui isu tõuseb, sööb kass rohkem ja peremees toidab heldemalt. Siin peitubki peamine põhjus, miks kassid pärast steriliseerimist/kastreerimist paksuks lähevad. Kui kass sööb rohkem, on väga tähtis seada toiduhulga norm, et te oma lemmiklooma üle ei söödaks. Seda kõike on võimalik täielikult vältida, kontrollides toidu kogust või valides spetsiaalselt kastreeritud loomadele ettenähtud toidu.

 

Если бы у вашего питомца были большие пальцы на лапках, он точно следил бы за новостями KIKA.