Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Esmaabi lemmikloomade nõrgenenud immuunsuse korral – täisväärtuslik toitumine, toidulisandid ja füüsiline aktiivsus

2022-03-23
Esmaabi lemmikloomade nõrgenenud immuunsuse korral – täisväärtuslik toitumine, toidulisandid ja füüsiline aktiivsus

Talvisel ajal nõrgeneb sageli mitte ainult inimeste, vaid ka lemmikloomade immuunsus, mistõttu on kevad suurepärane aeg kõigi organismi funktsioonide taastamiseks. Värskes õhus viibimine ja füüsiline aktiivsus on lemmikloomadele ja nende omanikele kindlasti kasulik, kuid tervise aluseks on ekspertide sõnul siiski täisväärtuslik toitumine.

 

Kuigi praegu pakutava kvaliteetse kuivsööda graanulid sisaldavad peaaegu kõike, mida loom vajab: liha, vitamiine, mineraalaineid ja muid lisaaineid, mis on olulised lemmiklooma hea enesetunde ja tervise jaoks, - peab see moodustama 95% kogu toidust. KIKA proviisor ja loomaarst Liubove Truncė on veendunud, et ülejäänud 5 protsenti võivad olla hõrgutised ja muud lisandid, mis on samuti vajalikud lemmiklooma hea enesetunde jaoks.

 

Tema sõnul on samuti väga tähtis meeles pidada profülaktisi tervisekontrolle, mis aitavad õigel ajal kindlaks teha looma individuaalseid vajadusi ja probleeme. Ekspert vastab küsimusele, mis on lemmiklooma immuunsüsteemi nõrgenemise põhjuseks ja annab nõu, kuidas immuunsust tugevdada.

 

Väljakutsed immuunsusele – aastaaegade vahetumine ja stress

 

Kui saabuv kevad rõõmustab mõnusamate ilmadega, siis aastaaegade vaheldumine toob loomade tervisele kaasa mitmeid väljakutseid. L. Truncė märgib, et kevadel haigestuvad lemmikloomad sagedamini külmetus- ja muudesse nakkushaigustesse, halveneb naha ja karva seisund ning koertel, kellel on alusvill, on seda raskem vahetada. Neil põhjustel vajab nende koerte immuunsus suuremat tähelepanu.

 

“Nii nagu inimestelgi, võib immuunsus talvel nõrgeneda, seega tuleb seda tugevdada. Niiske ja külma ilmaga elavad lemmikloomad soojades ja halvasti tuulutatavates ruumides ning õues jalutades või joostes hingavad nad sisse rohkem külma õhku, mis võib olla külmetushaiguste põhjuseks,” räägib ekspert ja lisab, et kassid võivad külmetada tuuletõmbuse tõttu ka toas.

 

Veel üheks põhjuseks, miks nõrgeneb lemmikloomade immuunsus, on vale toitumine ja halvasti tasakaalustatud toit, kuid oma osa võivad mängida ka keskkonnategurid, nagu stress.

 

Kuidas tugevdada?

 

Loomade immuunsuse tugevdamiseks soovitab ekspert eluruume võimalikult sageli tuulutada (ilma tuuletõmbust tekitamata) ning võimalikult aktiivsemalt ja sagedamini väljas liikuda, siis tugevneb mitte ainult immuunsus, vaid ka südame ja veresoonkonna funktsioonid ja väheneb ülekaalulisuse risk.

 

Kuid siiski on lemmiklooma tervise alus ja kõige olulisem meede immuunsuse tugevdamisel, täisväärtuslik toitumine ja seetõttu soovitab L. Truncė valida tasakaalustatud koeratoidu, milles on piisavas koguses valke, vitamiine, mineraale ja antioksüdante. Ja lisaks sellele tuleks rikastada lemmikloomade igapäevaelu ning pakkuda talle toidulisandeid ja hõrgutisi.

 

 

“Mõnikord valitakse lemmikloomadele madalama klassi toit, mis ei sisalda piisavalt vajalikke aineid, mis tagavad looma organismi tõrgeteta toimimise. Sel juhul on toidulisandid lemmikloomale vajalikud, kinnitab ekspert, lisades, et need on kasulikud nii imetajatele kui roomajatele, lindudele või närilistele. - Ma ei saa välja tuua ühtegi loomaliiki, kes ei vajaks toidulisandeid. Need võivad tõesti olla vajalikud kõigile, olenevalt sellest, kuidas loom elab, kuidas toitub ja milline on tema keskkond”.

 

Ta märgib, et loom võib teatud eluperioodidel vajada toidulisandeid, olenemata sellest, millist toitu ta saab. Näiteks karvkatte vahetumise ajal on lemmikloomadele kasulik lõheõli, mis sisaldab Omega-3 ja Omega-6 rasvhappeid, mis on eriti kasulikud naha ja karvkatte suurepärase seisundi säilitamisel - parandavad karva struktuuri, vähendavad karvakadu, annavad sellele sära, tihedust ning aitavad vältida nahaallergiaid. Samuti võib lõheõli aidata stimuleerida kollageenitootmist, mis on eriti oluline naha elastsuse säilitamisel.

 

Kuidas toidulisandeid valida?

 

Eksperdi sõnul tuleks toidulisandite valikul lähtuda looma liigist, vanusest ja erivajadustest, nagu tiinus, laktatsiooniperiood, noorlooma kasvatus, aktiivsus või terviseprobleemid.

 

“Noorte lemmikloomade vajadused on suuremad, sest nende kasvades ja areneb ka nende keha. Kasvu parandamiseks ja kiirendamiseks on soovitatav valida toidulisandid, mis sisaldavad kõiki mikro- ja makroelemente, multivitamiine, oomega rasvhappeid.

 

Näiteks eakatele lemmikloomadele soovitan valida toidulisandid, mis tugevdavad kardiovaskulaarset süsteemi, liigeseid, nägemisorganeid. Samuti on eakatel loomadel suurem risk rasvuda, mistõttu on nende jaoks eriti oluline tasakaalustatud toitumine,“ räägib L. Truncė sellest, kuidas tuleb valida õiged toidulisandid.

 

 

Erinevad ained toovad erinevat kasu

 

Toidulisandid on tavaliselt komplekssed, so sisaldavad mitut erinevat ainet, seega on oluline teada, millist kasu need teie lemmikloomale toovad.

 

Näiteks võib vulkaanilise päritoluga klinoptiloliidi (Microzeogen) ja kaltsiumkriidi ühendamine aidata suurendada maohappesust, seda saab kasutada ka kõhulahtisuse ennetusvahendina, toksiinide eemaldamiseks kehast, vitamiinide ja toitainete omastamise parandamiseks. Toidumürgituse puhul on see esmaabi, mis peaks igal loomaomanikul tema lemmiklooma apteegis olema.

 

Luude ja hammaste tugevdamiseks on soovitatav osta toidulisandeid, mis on ülimalt olulised kõhre moodustumisel ja sisaldavad magneesiumit, kaltsiumit ja fosforit. Rasvhapped parandavad karva struktuuri, vähendavad karva väljalangemist, muudavad selle läikivaks ja tihedaks. Eriti väärtuslik on ka kalaõli ning lemmiklooma immuunsüsteemi tugevdamiseks on tähtsad erinevad vitmiinid – A, D, C, E ja B6, seleen ja tsink, mis aitavad tagada, et muuta lemmiklooma keha haigustele vastupidavamaks.

 

Lisaks saab neid omavahel kombineerida ja Microzeogen võib aidata parandada nende ainete omastamist. "Kui teie lemmikloom on kasvueas, siis tuleks Microzeogeni toidulisandit kasutada kogu kasvuaja jooksul kuni 9 kuu vanuseni, sest see ühend võib aidata tagada luude õiget arengut. See on sama oluline nii lemmiklooma vananedes kui ka tiinetel emastel koertel, kuna nende luutihedusest sõltub tulevaste kutsikate tervis,“ juhib ekspert tähelepanu.

Ennetavad tervisekontrollid

 

Loomaarst L. Truncė tuletab meelde, et lemmiklooma heaolu eest hoolitsemiseks on oluline mitte unustada regulaarseid visiite veterinaararsti juurde ning seda, et immuunsust tuleks tugevdada mitte ainult talvel või kevadel - selle eest tuleks hoolitseda aastaringselt.

 

“Loom tuleks viia tervisekontrolli vähemalt kaks korda aastas ja võimalusel ka tihedamini, pöördudes oma veterinaararsti poole, kes teeb kliinilise läbivaatuse ning vajadusel morfoloogilised ja biokeemilised vereanalüüsid,” märgib ta.

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -20% allahindlust!