Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Kuidas teada kas lemmikul on pankreatiit?

2022-10-04
Kuidas teada kas lemmikul on pankreatiit?

Kui lemmiku käitumine muutub, ta on rohkem väsinud ja ei söö, tuleks kindlasti pöörduda esimesel võimalusel arsti poole. Pankreatiit ehk kõhunäärmepõletik kassidel ja koertel on väga ebamugav haigus, mis vajab kohest ravi ja võib halvemal juhul isegi lõppeda surmaga.

Mis on pankreatiit ja miks see on lemmikutele ohtlik?

Pankreas toodab insuliini ja ensüüme, mis aitavad toitu seedida. Pankreatiit ehk kõhunäärmepõletik koertel tähendab sisuliselt, et seedeensüümide tootmine, mis muuhulgas aitavad reguleerida insuliini, on pärsitud. Pankrease töö on häiritud ning ensüümid aktiveeruvad hoopis väljaspool peensoolt, võivad pankreast rünnata ja kahjustavad kõhunääret ja seda ümbritsevad kude. See põhjustab omakorda seedeprotsesside puudulikkust ja valu.

Pankreatiit koertel ja kassidel on väga häiriv, loom paistab väsinud, letargiline ning ei söö. Mõnikord muutuvad osad koerad ka agressiivseks.

Kuidas tekib kassidel ja koertel pankreatiit?

Pankreatiit koertel on kummaline haigus, sest enamasti – ligi 95% juhtudest – tekib see teadmata põhjustel. Diagnoositud põhjused on trauma, teised haigused, näiteks diabeet või sapipõie põletik, parasiidid, ravimid ja ülekaalulisus.

Osadel koeratõugudel on suurem tõenäosus haigestuda, näiteks šnautserid ja Yorkshire terjerid. Samuti esineb pankreatiiti koertel tihedamalt just vanemas eas. Tihti seostatakse pankreatiiti ka ebasobiva toidu söömisega, näiteks liigselt rasvane toit, inimtoidu ülejäägid, jms.

Pankreatiidi sümptomid ja diagnoos

Pankreatiiti liigitatakse kaheks – äge ja krooniline. Ägeda pankreatiidi puhul arenevad sümptomid välja vaid mõne päevaga ning selle saab ka kiiresti välja ravida. Krooniline pankreatiit võib kulgeda aastaid ilma, et see avastatakse.

Arsti juurde peaks igal juhul pöörduma, kui Su lemmikul on järgnevad sümptomid:

  • Kaob söögiisu
  • Palavik
  • Kõhulahtisus
  • Kõhuvalu
  • Puhitus
  • Seljaosa on küürus
  • Väsimus ja jõuetus
  • Puhitus
  • Oksendamine
  •  Hingamisraskused

Need on peamised kasside ja koerte pankreatiidi sümptomid millega peaks koheselt diagnoosi saamiseks loomaarsti poole pöörduma.

Pankreatiidi diagnoos on tegelikult üsna keeruline ning kulukas protsess. Esimene on läbi CT kõhudiagnostika, mis on loomale ebamugav ning omanikule kulukas.

Teine võimalus on ultraheli, mis näitab kõhunäärme juures olevat turset. Seejärel tehakse pankrease biopsia ehk kontrollitakse selle kooslust ning vere- ja uriinianalüüsid.

Millal peaks pöörduma loomaarsti poole?

Pankreatiit on salakaval haigus, mille ravimisega ei tohiks viivitada. Peamises sümptomid nagu isutus, väsimus, oksendamine ja kõhuvalu näitavad selgelt et midagi on korrast ära ning loomaarsti juurde peaks jõudma esimesel võimalusel, kui kahtlustad oma koeral pankreatiiti.

Loomaarstid rõhutavad: kassidel ja koertel avaldub pankreatiit erinevalt.

Koerad väljendavad paremini, kui nad ei tunne end hästi. Käitumine võib märgatavalt muutuda – endiselt energiline koer on loid ja ei taha süüa.

Ole eriti tähelepanelik just kasside käitumise muutuses, sest üdljuhul varjavad kassid oma haiguseid hästi. Pankreatiit kassidel võib kesta aastaid enne kui see läheb ägedaks. Samas kannatab Su lemmik häiriva kõhuvalu ja seedeprobleemide all kogu selle aja. Kui kass magab palju ning sööb tunduvalt vähem kui varem või ei söö üldse, on õige aeg pöörduda loomaarsti poole.

Kuidas ravida pankreatiiti koertel ja kassidel?

Ravi sõltub, kuidas pankreatiit on välja kujunenud. Kui põhjuseks on ravimid, tuleks ravimid välja jätta. Kui tegemist on rasvumisega ja ülekaalulise koeraga, tuleb välja kasutusele võtta dieet, et vähendada kehakaalu ja rasvasisaldust.

Ravi puhul on väga oluline vältida elundite ja kudede edasist kahjustamist. Loomulikult peab võimalikult kiiresti lõpetama lemmiku valu all kannatamise. Loomaarst võib kasutada ka veenisiseseid vedelikke, et tagada piisav hüdreeritus ning kaaliumi tase.

Halvemal juhul, kui koer või kass on kaua olnud pankreatiidis, tuleb teha operatsioon.

Kergem vorm kassidel tähendab, et pankreatiidi saab välja ravida kodus käis korrapäraselt arstikülastustel. Intravenoosne ravi tähendab kiiret taastumist ja paranemist.

Kesmiselt arenenud pankreatiit vajab haiglaravi ning kasutatakse valuvaigisteid, antibiootekume või isegi vereülekannet.

Kaugelearenenud pankreatiit kassidel vajab intensiivravi ning tähendab kahjuks mitmel juhul surmaga lõppemist.

Pankreatiidi ennetus ja vältimine tulevikus

Pankreatiiti koertel ja kassidel ei saa täiesti välja ravida, see võib jääda ohuks elu lõpuni. Seetõttu tuleb tagada oma lemmikule edaspidiseks tasakaalustatud ja täisväärtuslik dieet. Loe ka meie artiklit lemmiklooma toitumisreeglite kohta.

Selleks, et vältida pankreatiidi väljakujunemist uuesti, tuleb võimaldada nii kassil kui koeral piisavalt liikuda. Oluline on vältida liigset kehakaalu ja rasvaseid toite iga hinna eest. Vajadusel tuleb lemmikule anda toidulisandeid, et tagada tasakaalustatud toitumine.

Kuigi kõik soovivad, et nende lemmikud oleksid alati terved ja õnnelikud, võiks kodus igal juhul olla apteek koerale. Pankreatiit ja selle ravimine on nii omanikule kui ka lemmikloomale kurnav ja pikaaegne protsess. Parem on seda juba varakult ennetada tagades lemmikule täisväärtuslik toit ja piisavalt liikumist.

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -20% allahindlust!