Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Kuidas kaitsta lemmikut puukide eest?

2022-09-02
Kuidas kaitsta lemmikut puukide eest?

Suvi on suurepärane aeg, kus koeraga matkata, joosta ning jalutada. Puugitõrje kassile on vajalik vaid siis, kui ta käib õues. Eestis puugihooaeg 9 kuud – puugid on aktiivsed märtsist novembri lõpuni. Seetõttu tuleb puugitõrje meetodid võtta kasutusele juba siis, kui lumi sulab. Puugid põhjustavad koertel raskeid haiguseid – Eestis on levinumad borrelioos ehk Lyme tõbi ja anaplasmoos. Kassid haigestuvad borrelioosi ja anaplasmoosi vähem.

 

Puugitõrje

Puugitõrjeks leidub mitmeid meetodeid – tilgad, sprei, puugirihm, puugivastased tabletid ja ultraheli ripatsid. Enamik on looduslikud ning ei kahjusta kassi või koera loomulikku elutegevust. Parim viis kaitsta puukide eest on ennetamine ehk hoolitse selle eest, et puugid hoiaksid Sinu lemmikust eemal.

 

Puugirihm

Puugirihm on immutatud eeterlike õlidega, mis sobivad koerale või kassile ning inimesele, kuid on puukidele äärmiselt eemaletõukavad. Rihm pannakse ümber lemmiku kaela, mitte väga pingutatuna. Selle toimeaine on 4-8 kuud, olenevalt tootest. 

Koeral ja kassil on erinevad puugirihmad, sest koerale mõeldud rihm võib olla liiga vänge kassi jaoks. Samuti peab jälgima, et loom ei oleks liiga noor – näiteks alla 8 nädalasele kassile ei tohi puugirihma kinnitada. Tootevalikust leiad ka merevaigust puugirihma, mis elektriseerib karva ja hoiab puugid ja teised kahjurid eemale. Leia oma lemmikule sobivad rihmad:

Puugirihm koerale

Puugirihm kassile

 

Tilgad ja sprei

Tilgad ja sprei baseeruvad tavaliselt looduslike eeterlikel õlidel. Mõned pihustid on täiesti lõhnatud ega sisalda eeterlikke õlisid. Tilgad kantakse paljale nahale nii, et selle toimeaine vallandub teatud aja jooksul. 

Sprei pihustatakse otse karvastikule ning hoiab tänu spetsiifilisele lõhnale puugid eemal. Järgi kindlasti tootel olevat informatsiooni ning ohutusabinõudeid. Väga hoolikalt peab lugema, kas toode sobib kassidele või koertele või mõlemale.

Samuti võib ise segada eeterlikke õlisid rohke veega, mis hoiab puugid eemale. Kindlasti tuleb ülihoolikalt tutvuda, milliseid õlisid võib ja milliseid mitte kasutada. Mõned eeterlikud õlid on kassidele ja koertele väga mürgised. Mõned sobivad ainult koertele, mõned ainult kassidele.

 

Puugivastased tabletid

Tabletid on mõeldud koertele ja kassidele sisse manustamiseks. Nende eeliseks on see, et toimeaine mõjub vaid lemmikloomale. Näiteks tilkade ja spreide puhul võivad ained olla mõnele inimesele osaliselt mürgised. 

Samas on tablettide puuduseks, et see toimib vaid siis, kui puuk on juba hammustanud. Eelistatud on siiski puugid loomast eemale hoida.

 

Ultraheli ripats

Puugivastane ripats toimib ultraheli põhiselt. Ultraheli-impulsid on inimesele ja loomale kahjutud, kuid häirivad puuke ja teisi parasiite ning need lihtsalt ei leia inimest või koera üles. Isegi, kui puuk kogemata peale satub, siis on nende käitumine teistsugune ning enamasti hammustust ei toimugi.

Ultraheli ripats on veidi kallim puugitõrjevahend, kuid see-eest äärmiselt ohutu ning tõhus. Selle toimekaugus on kuni 2m, on vihmakindel, USB-pistikuga laetav ning kinnitatakse kodulooma kaelarihma külge.

 

Šampoon

Puukidevastane šampoon toimib kilekihina. Selle toimeaine on dimetikoon, mis moodustab nahale kaitsekihi, mis blokeerib puukide liikumise ja toimib justkui kleepuva lõksuna. Lisaks puukidele hoiab eemale ka kirbud, sääsed, täid ja liivakärbsed. Efektiivseks toimeks peaks kasutama 2-3x kuus.

 

Kuidas eemaldada puuke?

Mida kauem on puuk naha küljes, seda kõrgem on borrelioosi või anaplasmoosi nakatumise oht. Kuigi koertel kulgeb haigus kergemalt, kui inimestel, tuleks nakatumise kahtluse korral lemmikul siiski silma peal hoida. Borrelioosi peiteaeg võib olla isegi kuni 2 kuud ning sümptomid on väsimus, palavik, isutus, hiljem liikumisraskused või isegi liigeseprobleemid.

Pärast igat jalutuskäiku või isegi kui koer on niisama õues olnud, tuleks tema karv ja nahk üle kontrollida. Puukide lemmik-kinnitumiskohad on kõrvad, õlad, rindkere jalgade vahel ning kõht – puugile meeldib pigem olla varjatud.

 

Mida teha kinnitunud puugiga?

Kindlasti ei tohiks puuki eemaldada sõrmedega, sest muidu võib puugi pea sisse jääda, mis on haigust kandev osa. 

Puugi eemaldamine võiks toimuda spetsiaalse puugieemaldajaga. Need on spetsiifilised näpitsad, mis eemaldavad puugi ohutult, lihtsalt ja efektiivselt. Kui Sul neid kodus pole, siis võib kasutada tavalisi pintsette.

Eemaldatud puugi peaks võimalusel lihtsalt ära põletama, et see ei saaks loodusesse tagasi minna. Kraanist alla laskmine üldjuhul puuki ei tapa. 

Peale puugihammustust tuleks lemmikut mõne aja jooksul jälgida. Kui esineb muudatusi käitumises, näiteks tekib väsimus ja ükskõiksus, siis peaks pöörduma arsti poole.

Kikast leiad kõik vajaliku, et puugihammustust ennetada ning ravida. Tutvu ka meie teiste artiklitega.

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid.