Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Borrelioos ja puugitõrje koertele

2022-09-02
Borrelioos ja puugitõrje koertele

Puugid tegutsevad aktiivselt isegi kuni oktoobri lõpuni. Millised on puugihammustuse ohud su koerale? Kuidas oma lemmikut parimal viisil kaitsta? Mida teha, kui avastad, et koer lonkab? Kõigest lähemalt allpool.

Puugihammustusest põhjustatud haigused ning miks on puugitõrje koertele oluline?

Puugihammustuse tagajärjel võivad koerad nakatuda borrelioosi ehk Lyme haigusesse, anaplasmoosi, babesioosi või erlihhiloosi. Vähem levib loomadel puukentsefaliiti, mis on samas ka raskem haigus.

Erlihhiloos ja babesioos on Eestis vähem levinud, pigem leiab seda bakterit Kesk- ja Lõuna-Euroopast. Erlihhiloosi sümptomid esinevad erinevates faasides ja sellel esineb peiteaega. Sümptomid on palavik, väheneb söögiisu, kehakaal langeb ning tekivad ärritused silmades ja ninas.

Anaplasmoosi pole nii raske haigus kui erlihhiloos, kuid see võib esineda koos borrelioosiga. Sümptomid on palavik, söögiisu puudumine, depressioon, kõhulahtisus.

Babesioosi esineb Eestis vähe, kuid see on koertele raske haigus. Sümptomid on kõrge palavik, isutus ja loidus. Võib esineda kollatõbi ja kesknärvisüsteemi häireid. Mõnikord lõpeb haigus surmaga.

Kõikide haiguste puhul on tunduvalt lihtsam neid ennetada kui ravida. Varane sümptomite avastamine on väga oluline, sest nii säästad oma lemmiklooma ning haiguse põdemine kulgeb lihtsamalt.

Nakatumine on seda tõenäolisem, mida kauem on puuk keha küljes. Borrelioosi ja anaplasmoosi nakatumine toimub tavaliselt alles pärast 24-48h möödumist hammustusest. Mitmed puugitõrje vahendid ei võimalda puugil hammustada või kukub puuk ise naha küljest ära.

Borrelioos – üks kõige kahjulikum koerte haigus

Eestis on kõige levinum haigus borrelioos. Tasub mainida, et koerad haigestuvad vaid 5-10% nakatumise tagajärjel ning haigus kulgeb üldjuhul kergemalt kui inimese puhul.

Haigustunnused seevastu võivad tekkida alles mitu nädalat pärast hammustust. Kõige levinum sümptom on lonkamine. Borrelioos levib liigestes ning liigub ühest kohast teise. Esinevad väsimus, palavik, isutus, liikumisraskused ja liigeseprobleemid. Võib ka olla, et sümptomid lähevad ise üle ning justkui on kõik korras. Siis tulevad jälle tagasi.

 

Mis on borrelioos ja kuidas koerad selle saavad?

Puukborrelioos ehk Lyme haigus on spiraalikujuline bakter, mis elab puugi kehas. Puuk on mitmeaastane kahjur, kes läbi vere omandab mitmeid inimesele ja loomadele kahjulikke haigustekitajaid. Borreeliabakter levib vaid hammustushaava kaudu aeglaselt teise organismi. Mida kauem on puuk lemmiku küljes, seda tõenäolisem on nakatumine. Bakter levib läbi side- ja kõhrkoe, mille tõttu esimesed sümptomid on lonkamine. Enamik koerad on asümptomaatilised.

 

Millised võivad olla borrelioosi tagajärjed?

Haigestumine toimub 2-5 kuud pärast puugihammustust. Mõnel koeral ei esinegi haigestumist, mõnel on väga pikk peiteaeg. Erinevad koerad põevad borrelioosi läbi erinevalt. Nagu öeldud, tasub kindlasti jälgida lonkamist, mis võib vahelduda erinevatel jalgadel. Turses liigesed, palavik, isutus ja väsimus on kõige levinumad sümptomid mille puhul peaks kindlasti loomaarsti poole pöörduma.

Kaugele arenenud borrelioos tekitab tõsiseid liikumisraskuseid, pikaaegset väsimust, isutust. Kui haigust õigeaegselt väja ei ravita, võivad kahjustada saada ka neerud, maks, süda ja närvisüsteem.

 

Miks on oluline märgata borrelioosi sümptomeid varakult?

Peiteaeg võib olla väga pikk. Mõnikord esinevad sümptomid alles mitu kuud pärast hammustust. Kui märkad, et koer hakkab lonkama, tasub kindlasti kontrollida borrelioosi võimalust. Isegi kui lonkamine kesta lühikest aega, sest tüsistused võivad olla lemmikule väga tõsised. Varajane ravi on palju tõhusam kui kaugele arenenud borrelioosi ravi ning haiguse kulg läheb kergemalt.

 

Kuidas borrelioosi ravida?

Parim viis on ennetada. Kontrolli koer pärast igat jalutuskäiku hoolikalt üle või soeta koerale sobivad puugitõrje vahendid. Puugi eemaldamisel on kõige olulisem, et pea saaks eemaldatud, sest just seal on haigusekandja. Meie tootevalikust leiad puugipintsetid, mis on väga lihtsasti kasutatavad ning äärmiselt tohused. Puugivastast vaktsiini tuleb teha kord aastas.

Ravi määrab loomaarst. Levinud on doksütsükliin, mida tuleb anda iga 12-24h tagant. See vähendab liigesepõletikku. Tsefovetsiin on süst, mida tehakse iga 2 nädala tagant.

Puugitõrje vahendid koertele

Mida kauem on puuk keha küljes, seda tõenäolisem on nakatumine puukborrelioosi. Seetõttu toimivad kõige paremine ennetavad vahendid. Tooted, mis tapavad või tõrjuvad puuke, on parim lahendus.

Kikast leiad laia valiku puugivastaseid meetmeid koertele. Siin on puugivastased kaelarihmad, ripatsid, ultraheliripatsid, merevaigust kaelarihmad ja palju muud. Regulaarse kasutuse puhul toimivad hästi ka parasiidivastased šampoonid koertele ning puugivastased pihustid. Samuti kasutatakse eeterlikke õlisid, et tugev lõhn hoiaks puugid eemale.

Kuidas valida õige puugitõrje koertele?

Puugivastased tooted on suurepärane võimalus oma lemmikut säästa kergel viisil kahjulikust haigusest. Õige puugitõrje tuleb endal valida vastavalt mugavusele ning elustiilile. Kui koer on tihti õues, tasub rakendada mitmeid meetmeid, näiteks ultraheliripats, puugivastane kaelarihm ning regulaarne pesu puugitoodetega koertele.

Oluline on ka jälgida lemmiku käitumist. Mõnikord neile ei meeldi liigne tugev lõhn või neid häirib kaela ümber olev puugirihm. Tutvu kindlasti meie toodetega ning soeta omale isiklik apteek koerale, kus on lisaks puugitõrje vahenditele talle kõik vajalik olemas.

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid.