У вас есть вопросы? Свяжитесь с нами: klienditeave@kika.ee или +372 609 0461

Tass kohvi - kallim kui lemmikloomatoit?

2022-02-15
Tass kohvi - kallim kui lemmikloomatoit?

Lemmiklooma hooldus hõlmab mitmeid tooteid ja teenuseid – toitu, loomaarsti või juuksuri külastusi, mänguasju, maiustusi, kindlustuskulusid ja palju muud. Lemmiklooma ülalpidamiskulu ühes kuus, näiteks Ameerika Ühendriikides (USA), algab keskmiselt 125 dollarist (umbes 110 eurost), kuid kuna lemmiklooma jalutaja või hoidja teenus pole meie riigis populaarne, on see summa tunduvalt väiksem ning ei ulatu isegi saja euroni.

 

Suurim osa neljajalgse sõbra ülalpidamise kuludest läheb toidule ja maiustustele ning paljud loomakasvatajad on veendunud, et kvaliteetne loomatoit on väga kallis.

 

KIKA võrgustiku loomaarst Kamilė Ausmanė aga nendib, et see on müüt, millega ta ei nõustu, kuivõrd tervislik ja tasakaalustatud toit, mis aitab elada tervemalt ja kauem, on üsnagi taskukohane, ning annab nõu, millele valiku tegemisel tähelepanu pöörata.

Toit inimeste laualt pole mõeldud loomadele

 

Kui paar aastakümmet tagasi oli tavaline näha peremeest ja perenaist laualt lemmikloomadele toitu jagamas, siis eksperdi sõnul näeb seda tänapäeval palju harvemini ning inimesed on enamjaolt aru saanud, et nende toit loomadele ei sobi.

 

„Säärane toit ei vastanud looma organismi kõikidele vajadustele, ärritas kõhtu, tekitas allergiat või muid vaevusi, ent valiti sellegi poolest sageli rahalistel põhjustel“, ütleb K. Ausmanė ja lisab, et kuivtoit võib tänapäeva kiirustava inimese jaoks säästa mitte ainult raha, vaid ka aega. „Kuivtoit on mugav ja ajasäästlik lahendus kiirustavale omanikule, sest tal pole vaja keeta liha, putru ega muid inimestele mõeldud, aga lemmikloomadele täiesti sobimatuid tooteid.“

 

Eksperdi arvates on oluline meeles pidada, et toitumine on kõige alus, mistõttu on väga tähtis järgida õiget valemit – 95% toitu ja kuni 5% maiustusi ning toidulisandeid. Õige ja tasakaalustatud toitumine koosneb just kuivtoidust, kuivõrd selle graanulid sisaldavad kõike, mida loom vajab: liha, vitamiine, mineraalaineid ja muid lemmiklooma heaolu ning tervise seisukohalt olulisi lisaaineid, mis on eriti tähtsad terviseprobleemidega loomade jaoks.

 

K. Ausmanė sõnul on oluline valida lemmikloomale toitu mitte ainult tema tervisliku seisundi, vaid ka tema muude spetsiifiliste vajaduste - vanuse, karva värvi, aktiivsuse, tõu või isegi terviseprobleemide - järgi. „Toit, mis sobib noorele loomale, ei sobi sugugi mitte vanale. Steriliseeritud kassile ei sobi tavaline kassitoit ja aktiivsele loomale on tarvis teistsuguse koostisega toitu kui vähem liikuvale. Arvestada tuleks ka muude teguritega, nagu näiteks karvkatte värviga. Näiteks kuna pruuni ja valget värvi koertel on erinevad vajadused, siis ei sobi neile ka sama toit – kui pruuni karva puhul on oluline säilitada selle sära, siis valge puhul on ilmselt kõige olulisem võidelda pruunide pisaralaikudega, mistõttu arvestage alati oma lemmiklooma erivajadustega“, lausub K. Ausmanė ja tuletab meelde, et probleemide lahendamiseks tuleks kasutada kõiki võimalusi: alates maiustest ja toidust kuni kosmeetika- ja hooldustoodeteni.

 

Tähtis pole hind, vaid koostis

Loomaarst lükkab ümber müüdi, nagu tähendaks toidu madal hind ilmtingimata kehva kvaliteeti, ja tõdeb, et kasu loomale ei määra üldsegi hind.

 

„Kõik koera- ja kassikasvatajad tahavad, et nende neljajalgsed sõbrad oleksid terved, mistõttu valivad nad toitu väga hoolikalt - sellest sõltub ju looma heaolu. Praegu on lemmikloomade toiduvalik väga lai, mistõttu tuleb kuivtoidu valikul alati tutvuda selle koostisega, sest just see, mitte hind määrab toidu kvaliteedi," märgib K. Ausmanė, kes soovitab alati konsulteerida loomaarsti või müüjaga, sest õigesti valitud kuivtoidul võib olla erinevaid funktsioone, mis võivad aidata lahendada mitmesuguseid probleeme. „Kvaliteetne kuivtoit võib isegi pikendada teie lemmiklooma eluiga, mida ihkavad ju kõik omanikud.“

Võib aidata säästa

Eksperdi sõnul pole üllatav enamuse arvamus, mille kohaselt lemmikloomade toitmine kõrgekvaliteetse toiduga on kallis, ent tõde on K. Ausmanė sõnul veidi teistsugune – kvaliteetne lemmikloomatoit maksab vähem kui igapäevane kokkamine lihaga.

 

„Näiteks kannab tippklassi lemmikloomatoit nime "Super Premium", mis tähendab, et see toit sisaldab uuenduslikke koostisosi ja tagab uusimatel trendidel ning tehnoloogiatel põhineva tervisliku toitumise. Sellised toidud sisaldavad ainult kõrgeima kvaliteediga koostisosi, mitte ainult lemmikloomade jaoks vajalikku liha või kala, vaid ka erinevaid mineraale, vitamiine ja muid looduslikke ning heaolu toetavaid lisandeid. Kuiva ja kvaliteetset lemmikloomatoitu läheb vähem tarvis, mistõttu maksab see ka vähem,“ tutvustab ekspert selle eeliseid.

 

„Mis puutub konkreetsetesse hindadesse, siis algab väikest tõugu (alates 1 kg) koerte päevamäär kõigest 0,10 eurosendist, keskmist tõugu (alates 5 kg) 0,31 eurosendist ja suurt tõugu koerte (alates 15 kg) päevamäära maksumus 0,32 eurosendist. Võrdluseks, väikese koera päevamäära hind ei ole isegi kümnendik tassi kohvi hinnast. Kui arvestame, et kohv maksab 2,8 eurot, siis selle summa eest saate väikest kutsikat toita koguni 28 päeva,“ arvutab loomaarst ja lisab, et selle rehkenduse kohaselt võiksid kõik lemmikloomad süüa tervislikku ja tasakaalustatud toitu, mille eest võiks lisaks omanikele hoolitseda ka ettevõtted ise.

 

Oma võimaluste hindamine

Samas toob KIKA võrgustiku loomaarst välja, et toit on vaid üks aspekt, millele hooliv omanik peab mõtlema. Enne kui otsustate võtta perre uue liikme, peate otsustama, kas see on teile nii rahaliselt kui ka ajaliselt võimetekohane.

 

„Looma kasvatamine on vastutusrikas otsus ja iga omanik soovib oma lemmikloomale parimat, seepärast arvutage, kas olete selleks valmis,“ soovitab tungivalt ekspert ning lisab, et kõnealune hind koosneb palju enamast kui pelgalt kuludest – see on ka teie aeg, tähelepanu ja vahel ka unetud ööd.

Если бы у вашего питомца были большие пальцы на лапках, он точно следил бы за новостями KIKA.